تاریخ انتشار:۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷در ۱۰:۵۵ ق.ظ کد خبر:23670

شکسته شدن تاریخی قرُق ؛ ۲۰ روز مانده تا زمان قانونی

  شکسته شدن تاریخی قرُق ؛ ۲۰ روز مانده تا زمان قانونی عشایر و دام های آنها با وجود اینکه ۲۰ روز تا زمان قانونی ورود به ییلاق باقی مانده است وارد مراتع باران خورده سمیرم شدند. عشایر صبح و عصر دیروز(چهارشنبه) با عبور از مرزهای عشایری سمیرم، ...

 

شکسته شدن تاریخی قرُق ؛ ۲۰ روز مانده تا زمان قانونی

عشایر و دام های آنها با وجود اینکه ۲۰ روز تا زمان قانونی ورود به ییلاق باقی مانده است وارد مراتع باران خورده سمیرم شدند.
عشایر صبح و عصر دیروز(چهارشنبه) با عبور از مرزهای عشایری سمیرم، بدون رعایت زمان قانونی تقویم کوچ(۲۵ اردیبهشت) حرکت در مسیرهای دسترسی به مراتع و یوردهایشان را آغاز کردند.
سرپرست اداره امور عشایر سمیرم با تایید این خبر گفت: عشایر روز گذشته از دو مرز زمان کهریز، چهارراه و قبرکیخا در جنوب این شهرستان وارد ییلاق شده اند.
علی اکبر نادری به بازدید وضعیت و شرایط سخت عشایر در گرمسیر و استان های جنوبی توسط مسئولان سمیرم در دو هفته قبل اشاره کرد و گفت: این شرایط باعث شد امسال عشایر زودتر به ییلاق کوچ کنند.
وی خاطر نشان کرد: بعد از نشست مسئولان ارشد شهرستان بازدید میدانی به همراه معاون مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان، از مرزهای عشایری به عمل آمد و روز گذشته عشایر از مرزها عبور کردند.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم نیز با رد شکسته شدن قُرق به خبرنگار ما گفت: ورود عشایر در این زمان غیرقانونی و تخلف قطعی است.
عزت الله مرادی افزود: اداره منابع طبیعی برای تک تک خانوارهای عشایری که اقدام به جابجایی دام و استقرار در یوردهایشان می کنند، پرونده قضایی تشکیل می دهد.
وی تصریح کرد: این ورود زودهنگام بویژه با وجود بارندگی های شدید هفته اخیر و روزهای آینده، علاوه بر نابودی و تخریب طبیعت تازه روییده، مشکلاتی را نیز برای سایر سازمان ها بویژه هلال احمر ایجاد می کند.
عشایر سال گذشته ۱۲ اردیبهشت و سال های قبل از آن نیز بعد از این تاریخ وارد ییلاق شده بودند اما امسال در اقدامی بی سابقه، پنجم اردیبهشت ماه و در زمانی که هنوز پوشش گیاهی رویش چندانی نکرده و زمین خیس و نمناک است وارد ییلاق شده اند.
افزون بر چهارهزار و ۷۰۰ خانوار عشایری از چهار طایفه دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی ایل قشقایی به ییلاق کوچ می کنند.

لینک کوتاه خبر جهت اشتراک گذاری : http://www.samaram.ir/?p=23670

كلمات كليدي: , ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP