تاریخ انتشار:۰۹ فروردین ۱۳۹۷در ۴:۴۲ ب.ظ کد خبر:23203

خواص بی نظیر گیاه غازیاغی،پاکلاغی یا گاگورک

به گزارش پایگاه خبری سام آرام ، یکی دیگر از گیاهان دارویی خودرو در شهرستان سمیرم گیاه غازیاغی است که در برخی از زبانهای محلی به نام گاگورک (gagovarak)  نیز معروف می باشد.این گیاه هرساله به صورت خوذرو در باغات وزمینهای کشاورزی رشد می کند ...

به گزارش پایگاه خبری سام آرام ، یکی دیگر از گیاهان دارویی خودرو در شهرستان سمیرم گیاه غازیاغی است که در برخی از زبانهای محلی به نام گاگورک (gagovarak)  نیز معروف می باشد.این گیاه هرساله به صورت خوذرو در باغات وزمینهای کشاورزی رشد می کند ودارای خواص بی نظیری در درمان بیماریها می باشد .در زیر به گوشه ای از خواص این گیاه دارویی می پردازیم :

گیاه غازیاغی chenopodium
اسامی گوناگون غازیاغی: به گیاه غازیاغی پاکلاغی نیز می گویندقازایاقی، غازایاقی، غازایاغی، قازپا، پاقازه و کلاغ پا از اسامی دیگر این گیاه است.
این گیاه در زبان عربی به رجل الاوز، در زبان لاتین به chenopodium در زبان انگلیسی به goos _ foot، در زبان فرانسه به anserine و در زبان آلمانی به gansefuss شهرت دارد.
گونه های مختلف غازیاغی
۱ – قازایاقی سفید، سلمه سفید، آق پازی، فسا الکلاب، زربیح chenopodium album
۲ – قازایاقی قرمز chenopodium rubrum
۳ – قازایاقی کاذب chenopodium hybridum
۴ – قره پازی chenopodium halimus
۵ – اسفناج بیابانی chenopodium bonus henricus
۶ – زربیح chenopodium mural
۷ – جربوز (تیره اسفناج) chenopodium blitum

۸- گاگورک (gagovarak )

images1
مشخصات کلی غازیاغی: غازیاغی گیاهی است علفی که در روی چمنها و باغها به حالت خودرو می روید. ارتفاع آن حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر است و برگهای آن سه قسمت است و به صورت پای زاغ و کلاغ است. قسمتهای مورد استفاده دارویی و خوراکی آن برگ گیاه است. طعم برگها کمی تند، قابض و کمی شیرین مزه بوده و مختصری رنگ زرد دارد و ریشه آن تقریبا دایره ای شکل و گره دار است و گره ها نیز دایره ای شکل هستند. رنگ ظاهر ریشه گیاه مایل به زردی است ولی چنانچه ساییده شود بسیار سفید رنگ می گردد. طبیعت غازیاغی گرم است.

نسخه های شفابخش غازیاغی
۱ – درمان امراض کبدی با غازیاغی: نوشیدن روزانه ۱۲۰ گرم آب غازیاغی تازه به تنهایی یا همراه با کاسنی وحشی، آب کاهو و آب گیاه دندان شیر در صبح ناشتا داروی بسیار مفیدی جهت درمان امراض کبدی بخصوص قولنج کبدی می باشد. بنابراین افرادی که به نحوی از بیماریهای کبدی رنج می برند از مصرف آن دریغ نورزند.

۲ – رفع بند آمدگی ادرار با غازیاغی: جهت باز شدن مجاری ادراری و رفع بند آمدگی ادرار در افرادی که به آن مبتلا شده اند. ۳۰ تا ۶۰ گرم گیاه غازیاغی خشک را در یک لیتر آب بمدت چند دقیقه دمکرده یا جوشانده و آب صاف شده آنرا بنوشند.
۳ – تحلیل ورم و درد چشم با غازیاغی: ۴۰ گرم گیاه غازیاغی تازه را در یک لیتر آب دمکرده و ابتدا با آب صاف شده آن پلکها و اطراف چشم را بشویید و سپس تفاله آنرا بر محل ورم چشم و پلک ضماد کرده و پس از چند ساعت آنرا بشویید. (تذکر این دستور باید ۳ مرتبه در روز تکرار شود و در موقع مصرف باید توجه داشت که چشمها کاملا بسته باشد تا مایع کمپرس (ضماد) وارد چشم نشود)
۴ – رفع درد و سوزش ناشی از گزیدگی حشرات با غازیاغی: اگر فردی قسمتی از بدنش را حشره ای گزنده، نیش زده باشد کوبیده و له شده آنرا بر محل گزیدگی ضماد نماید.
۵ – درمان بند آمدگی شیر در پستان با غازیاغی: جهت رفع بند آمدگی شیر در پستان مادران کافی است یک مشت از برگهای تر و تازه غازیاغی را کوبیده و له نمایید، سپس آنرا به شکل ضماد بر روی پستان آنها بگذارید، شیر آنها را زیاد کرده و به جریان می اندازد.
۶ – التیام زخم سوختگی با غازیاغی: استفاده از مرهم برگ غازیاغی دارویی مفید جهت التیام زخم سوختگی و بهبود جراحات سخت پوستی می گردد. برای تهیه این مرهم ۴۰ گرم برگ غازیاغی تر و تازه را کوبیده با کمی نمک یا سرکه مخلوط کرده، خوب بهم زده و بر محل سوختگی ضماد کنید.
۷ – درمان آنژیم و ورم و درد گلو با غازیاغی: ۱۰۰ گرم برگهای تر و تازه غازیاغی را شسته و در آبکشی قرار دهید تا آب آن خارج شود، بعد آنرا در دستگاه پرس کوچک یا آب میوه گیری دستی ریخته و پس از فشردن و له گردیدن، آب یا شیره آنرا به صورت غرغره کردن در موقع گلو درد و آنژین بکار ببرید.

۸ – نقش غازیاغی در دور کردن مورچه و حشرات از محیط: گیاه غازیاغی به سبب بوی مطبوعی که دارد وسیله مناسبی جهت دور کردن و فراری دادن مورچه ها و حشرات از محیط می باشد (زیرا مورچه ها و حشرات از بوی این گیاه گریزانند) جهت اثر بخشی بهتر می توانید شاخه غازیاغی را با برگ گوجه فرنگی در محل اجتماع مورچه ها قرار دهید.
۹ – درمان نقرس با غازیاغی: جهت درمان نقرس ۳۰ گرم غازیاغی خشک یا ۶۰ گرم غازیاغی تازه را در یک قابلمه کوچک یا کاسه نسبتا بزرگ و پهن قرار داده، روی آن ۷۵۰ میلی لیتر آب سرد بریزید، آن را روی حرارت به جوش آورید بگذارید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشد تا یک سوم حجم آن کم شود، سپس آنرا صاف نموده و ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان از آنرا مصرف کنید.
۱۰ – رفع بی اشتهایی با غازیاغی: گیاه غازیاغی گیاهی معطر و خنک بوده و در تحریک اشتها بخصوص در افرادی که دچار بی اشتهایی شده بسیار مفید است به همین منظور استفاده از این گیاه به صور مختلف دارویی (جوشانده، دمکرده، شیره گیاه تازه و شربت آن) توصیه می شود.
۱۱ – تصفیه کردن خون با غازیاغی: خوردن روزانه ۳ بار، (هر بار ۵ تا ۱۰ میلی لیتر) از شربت غازیاغی تازه یا ۳ بار در روز هر بار یک فنجان از دمکرده ۲۵ گرم غازیاغی خشک در ۵۰۰ میلی لیتر آب به افرادی که از غلظت بالای خون رنج می برند توصیه می شود.
۱۲ – دفع سنگ کلیه و مثانه با غازیاغی: بذرهای غازیاغی به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده نقشی موثر در زهکشی کردن و پاک نمودن کلیه، مثانه و مجاری ادراری دارند. طریقه مصرف آن در بند ۹ (درمان نقرس با غازیاغی) ذکر شده است.

۱۳ – نقش غازیاغی در درمان بیماریهای لثه: نتایج بررسی های آزمایشگاهی حاصل از تجزیه غازیاغی نشان می دهد که برگ و ساقه غازیاغی حاوی درصد بالایی از ویتامین ث هستند. به همین دلیل نقشی موثر و مفید در جلوگیری از فساد لثه ها و تقویت آنها دارند.
طرز مصرف: می توانید از جوشانده یا دمکرده آن استفاده کنید و یا اینکه کمی از گیاه خشک را پودر کرده و بر روی لثه ها بپاشید.
۱۴ – ضد عفونی و التیام زخمها با غازیاغی: پارچه ای تمیز و نرم را در ۵۰۰ میلی لیتر دم کرده یا جوشانده داغ گیاه غازیاغی خیس کنید، سپس آن را بفشارید تا مایع اضافی آن خارج شود، بعد پارچه کمپرس را روی ناحیه صدمه دیده قرار دهید، هنگامی که کمپرس سرد یا خشک شد مجددا با استفاده از محلول داغ، کمپرس را تکرار کنید و این عمل را تا بهبودی کامل زخمها ادامه دهید.
۱۵ – درمان نفخ معده و روده با غازیاغی: جهت رفع نفخ معده و روده، ۵۰ گرم بذر و ۲۰ گرم برگ خشک شده غازیاغی را مخلوط کرده، نرم ساییده و روزانه ۲ بار، هر بار یک قاشق مرباخوری از آنرا نیم ساعت بعد از غذا بصورت کفلمه میل کنید.

۱۶ – معالجه برص(لکه های سفید روی پوست) با غازیاغی: جهت معالجه برص لازم است ابتدا معده و روده ها را با مسهل گیاهی پاک کرده و سپس هر روز ۲ مثقال پودر بذر غازیاغی را با عسل مخلوط کرده و میل نمایید و این عمل را تا ۱۵ روز متوالی تکرار کنید.
دستور دیگر: پس از پاک کردن معده و روده ها با یک مسهل قوی ، ۴ مثقال بذر غازیاغی را با ۵ /۰ مثقال عاقرقرحا، ۵/۰ مثقال ریشه ترید یا ریشه درخت توت و ۵ /۰ مثقال زنجفیل مخلوط کرده، نرم ساییده با عسل (به میزانی که خمیر شود) مخلوط کرده، خوب بهم زده و هر روز کمی از آنرا میل نمایید، بعد در آفتاب نشسته و موضع را عریان کنید تا عرق نماید و این عمل را تا چند روز متوالی انجام دهید.
۱۷ – نقش غازیاغی در زیبایی پوست و رفع چروک آن: افرادی که می خواهند پوستی زیبا، روشن و خالی از چروک داشته باشند، چنانچه روزانه صورت و پوستشان را با آب صاف شده دمکرده ۴۰ گرم (معادل ۸ مثقال) غازیاغی (در یک لیتر آب) بشویند و این عمل را ۲ بار در روز به مدت چند هفته متوالی انجام دهند نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید.

۱۸ – رفع گرفتگی ماهیچه ها و درمان کمر درد با غازیاغی: استفاده از غازیاغی چه به صورت خوراکی (جوشانده، دمکرده و یا پودر آن) و چه به صورت استعمال خارجی (ضماد، کمپرس، روغن، تنطور و مرهم) به دلیل داشتن طبیعتی گرم در درمان کمر درد و رفع گرفتگی ماهیچه ها و تشنج عضلانی بکار می رود. مردم قدیم جهت مداوای درد کمر و رفع گرفتگی ماهیچه های سخت شده، ضمن انداختن پوست دنبه گرم کرده بر کمر، برگ های غازیاغی را با کله بزغاله همراه با مغز آن بصورت آبگوشت پخته و می خوردند مفید و موثر واقع می شده است.
۱۹ – تسکین درد عضلات و مفاصل با غازیاغی: جهت تسکین درد عضلات بخصوص در ناحیه مفصلها (نظیر زانو، آرنج و مچ دست ها و پاها) تمام اجزای گیاه تازه غازیاغی (همراه با ریشه، ساقه، برگ و …) را پس از شستن و خشک کردن در سایه، پودر کرده و در کمی آب به قدری بجوشانید تا همانند شربت به قوام آید، سپس مایع به قوام آمده را در ظرف شیشه ای تیره رنگی ریخته و هر بار کمی از آنرا بر عضو دردناک بمالید و این عمل را تا بهبودی کامل ادامه دهید.
۲۰ – خواص طبی روغن غازیاغی: مالیدن روغن غازیاغی در درمان انواع امراض پوستی به کار می رود. از جمله برص( لکه های سفید روی پوست) را برطرف ساخته و مالیدن مرتب آن به پوست صورت، چین و چروک آنها را از بین برده و برای زیبایی پوست مفید است. ضماد روغن غازیاغی به اطراف چشم درد و ورم چشم بخصوص ورم ملتحمه آنرا از بین می برد. مالیدن روغن غازیاغی که از تمام اجزای گیاه به دست آمده باشد به دلیل داشتن طبیعت گرم و محرک در تسکین درد عضلات مفاصل که به علت سردی باشد مفید و موثر است.
طرز تهیه روغن غازیاغی: طرز تهیه روغن غازیاغی شبیه طرز تهیه روغن آویشن است (به صفحه ۳۰ رجوع شود)

۲۱ – فرآورده های گیاهی و دارویی غازیاغی: هر چند گیاه غازیاغی خواص طبی و دارویی فراوانی دارد که در بندهای فوق به تعدادی از آنها اشاره شد ولی این گیاه در زمان کنونی خواص طبی و دارویی فراوانی دارد که در بندهای فوق به تعدادی از آنها اشاره شد ولی این گیاه در زمان کنونی کمتر شناخته شده و فرآورده های گیاهی آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر جهت آشنایی بیشتر با فرآورده های گیاهی این گیاه به معدودی از آنها اشاره می کنیم.
الف – شربت مقوی کبد غازیاغی
مواد لازم
۱۵ گرم غازیاغی خشک
۵ گرم کاسنی خشک
۵ گرم کنگر خشک
۵ گرم عناب خشک
۷۵۰ میلی لیتر آب
۵۰۰ گرم عسل یا شکر
روش تهیه شربت
گیاهان فوق را مخلوط کرده، شسته و در سبد بریزید تا آب آن برود. سپس آنرا در قابلمه ای ریخته و آب را به آن اضافه کرده، ۲۰ دقیقه بجوشانید تا آب آن به ۵۰۰ میلی لیتر برسد. بعد آب آنرا صاف کرده و در ظرف دیگری بریزید. عسل را به آرامی به آن اضافه نموده و آنقدر حرارت دهید تا شربت نیمه غلیظی بدست آید.
ب – عرق غازیاغی
عرق غازیاغی همانند جوشانده و دمکرده آن جهت درمان امراض مختلف بکار می رود. بیشترین مورد استفاده این عرق برای درمان نارساییهای کبد و تصفیه شدن خون است. عرق غازیاغی را به تنهایی یا همراه با کمی شکر تصفیه نشده یا عسل مخلوط کرده و نصف استکان قبل از غذا میل نمایید.
پ – محلول زیبایی پوست با غازیاغی
جهت تهیه محلول زیبایی پوست یک مشت غازیاغی تازه را با نیم مشت بابونه مخلوط کرده، در حرارت ملایم به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه بجوشانید،سپس آنرا صاف نموده و پس از شستن پوست و صورت با صابون گیاهی و خشک نمودن آن، پوست و صورت را با آن چندین مرتبه شستشو دهید.

ت – تهیه بخور ضد تیرگی پوست با غازیاغی
برای تهیه این بخور گیاهی، یک کتری آب بجوشانید و نصف یک لگن کوچک را با آب جوش پر کنید، سپس ۵۰۰ میلی لیتر دمکرده، ۲۰ گرم برگ غازیاغی، ۲۰ گرم بابونه و ۲۰ گرم اسطوخودوس یا ۵ تا ۱۰ قطره اسانس معطر روغنی غازیاغی (یا مخلوطی از اسانس معطر روغنی گیاهان مذکوررا به آن بیافزایید، بعد سر را روی لگن بگیرید و حوله خشک را به گونه ای روی سر بیندازید که بخار را در خود نگهدارد. سپس به مدت ۱۵ دقیقه به طور مداوم و یکنواخت پوست و صورتتان را در معرض این بخور قرار دهید و در حین بخور پوست و صورتتان را ماساژ دهید.
ث – تهیه پماد ضد زبری و ترک پوست با غازیاغی
جهت تهیه این پماد ۵۰۰ گرم ژله نفت یا پارافین نرم و یا موم زنبور عسل را در کاسه بلوری ریخته، روی یک تابه پر از آب جوش (یا در یک تابه دو جداره) ذوب کنید، ۱۰۰ گرم گیاه غازیاغی تازه را با ۲۵ گرم تخم شنبلیله تازه، ۲۵ گرم تخم ختمی و ۲۵ گرم آرد جو مخلوط کرده و به آن اضافه کنید ۲ ساعت حرارت دهید تا عصاره گیاهان در اثر حرارت خارج شود و بعد یک کیسه نازک نخی را داخل یک پارچ قرار دهید و بالای آنرا به وسیله نخ یا باند کشی محکم به دهانه پارچ وصل کنید. بعد مخلوط فوق را داخل آن بریزید و با فشار دادن کیسه داخل پارچ، مخلوط را صاف کنید و مخلوط صاف شده را هنگامی که هنوز داغ است فورا داخل ظروف در دار ویژه پماد بریزید و ۲ تا ۳ بار در روز، هر بار کمی از آنرا بر روی پوست بمالید.
ج – تهیه پودر قاووت مقوی مغز با غازیاغی
جهت تهیه پودر قاووت تقویت کننده حافظه و نیرو دهنده قوای فکری، ۲۵ گرم گیاه غازیاغی خشک را با ۲۰ گرم زنجفیل، ۱۰ گرم جوز هندی و ۱۵ گرم کندر خوراکی مخلوط کرده، نرم ساییده با ۱۵۰ گرم پودر نبات مخلوط کرده و روزی یک قاشق مرباخوری از آنرا ۲ ساعت بعد از نهار میل کنید.
چ – روغن استخراج سرد غازیاغی
از این روغن جهت تهیه کرم ضد برص، ضد لک و کک مک، پماد ضد عفونی کننده و التیام دهنده زخم و مرهم مسکن درد عضلات و ماهیچه های متشنج (گرفته) استفاده می شود.
ترکیبات
۱ لیتر روغن زیتون
۲ مشت برگ غازیاغی تازه یا ۱ مشت برگ غازیاغی خشک
روش تهیه
روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه ۳۵) است.

ح – روغن ماساژ غازیاغی
تحلیل ورم، افزایش سرعت تحرک و جریان خون، تسکین درد کمر، تخفیف درد در ناحیه کبد روی پوست و رفع سوزش ناشی از گزیدگی حشرات از مصارف روغن ماساژ غازیاغی است.
ترکیبات
۱ قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ غازیاغی
۲ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین
روش تهیه روغن
طرز تهیه روغن ماساژ غازیاغی شبیه طرز تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه ۳۶) است.
خ – تنطور غازیاغی
از تنطور گیاه غازیاغی جهت تقویت جریان خون در زیر پوست در ناحیه کبد ( بصورت استعمال خارجی) و رفع تشنج (گرفتگی) عضلانی استفاده می شود.
ترکیبات
۲۰۰ گرم برگ غازیاغی خشک یا ۶۰۰ گرم برگ غازیاغی تازه
۲۵۰ میلی لیتر الکل
۷۵۰ میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
روش تهیه تنطور غازیاغی شبیه روش تهیه آویشن (صفحه ۳۳) است.
۲۲ – فرآورده های غذایی غازیاغی:
الف – سالاد برگ غازیاغی
با استفاده از برگهای تازه غازیاغی، کاهو و مقدار کمی جوانه گندم تازه یک سالاد درست کنید، سپس برگ کاسنی، ریحان، جعفری و اسفناج را به صورت درشت خرد کرده، به سالاد بیفزایید. بعد کمی سس، آبلیمو و روغن زیتون روی آن بریزید. این سالاد جهت درمان بیماران کبدی بسیار مفید است.

ب – شربت غازیاغی
جهت تهیه شربت غازیاغی، ۵۰۰ میلی لیتر دم کرده یا جوشانده برگ غازیاغی را درون یک پارچ با صافی، صاف کرده، درون قابلمه کوچکی بریزید، بعد به آن ۵۰۰ گرم عسل یا شکر تصفیه نشده اضافه کرده، مرتب به هم زده تا کاملا حل شود قابلمه را روی حرارت قرار داده و به آرامی بجوشانید تا به غلظت لازم برسد، سپس از روی حرارت برداشته، بگذارید تا سرد شود.
پ – مربای غازیاغی
از بذر تازه و برگهای غازیاغی مربا تهیه می شود این مربا خواص طبی فراوانی داشته و بیشتر جهت امراض کبدی، تسکین درد مفاصل و تقویت حافظه، مغز بکار می رود. طرز تهیه این مربا شبیه طرز تهیه مربای توت فرنگی است. ( به صفحه رجوع شود)
ت – ترشی غازیاغی
از برگها و بذر غازیاغی همراه با ریشه یا پیاز رازیانه، گل کلم، پیاز، موسیر و سیرترشی تهیه می شود. اجزای نامبرده را پس از خرد کردن، در حرارت ملایم پخته و آب آنرا گرفته در ظرفی که محتوی سرکه انگور یا سرکه سیب است ریخته، روی آنرا با کمی تخم کرفس، سیاهدانه و زنیان تزیین کرده، در ظرف را بسته و پس از چند هفته گذاشتن آنرا بکار ببرید.
ث – سوپ برگ غازیاغی
مصرف مداوم این سوپ علاوه بر تقویت کبد و تصفیه خون، موجب زیاد شدن اشتها گردیده و در رفع نفخ و ورم معده و دستگاه گوارشی بسیار موثر است.
مواد لازم
۱ لیوان برگ غازیاغی (خرد شده)
۱ قاشق غذاخوری آرد
۴ عدد زرده تخم مرغ
۶ لیوان آب گوشت یا مرغ
مقداری روغن
۱ پیمانه روغن
۱ پیمانه خامه
۱ قاشق غذاخوری آبلیمو
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه سوپ
ابتدا آب گوشت یا مرغ را داخل ظرفی ریخته و بعد برگ غازیاغی و پیاز را اضافه کنید تا کاملا بپزد. آرد را با آب مخلوط کرده و به سوپ بیافزایید. بعد زرده تخم مرغ را کم کم داخل آن کرده و روغن و نمک و در آخر خامه و آبلیمو را به آن اضافه نمایید. پس از آنکه سوپ پخته شد آنرا در ظرف ریخته و بر سر سفره بیاورید.

ج – سس برگ غازیاغی
مبتلایان به سیروز کبدی یا نارسایی و تنبلی کبد و همچنین افرادی که رژیم چاقی دارند از مصرف کم کالری برگ غازیاغی دریغ نورزند.
مواد لازم
۱ دسته برگ غازیاغی تازه
۲ قاشق غذاخوری خردل
۲ عدد پیاز متوسط
۱۰۰ گرم کره
روش تهیه سس
پیاز را رنده کرده و با کره کمی سرخ کنید .بعد خردل و برگ غازیاغی را داخل کرده و بگذارید چند جوش بزند و سس کمی غلیظ شود. در پایان دسته برگ غازیاغی را از آن خارج کرده و سس را در شیشه ریخته و در مواقع نیاز به کار برید.

 

لینک کوتاه خبر جهت اشتراک گذاری : http://www.samaram.ir/?p=23203

كلمات كليدي: , ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP