تاریخ انتشار:۱۹ بهمن ۱۳۹۶در ۱۰:۴۵ ب.ظ کد خبر:22261

چراغ خانه های روستای عقدک روشن شد

  به گزارش پایگاه خبری سام آرام ، چراغ خانه های روستای عقدک  روشن شد. افتتاح پروژه برق رسانی به روستای عقدک  شامل ۲۱۰۰ شبکه فشار متوسط وحدود ۵۰۰ متر شبکه فشار ضعیف با نصب ترانس ۲۵ باهزینه ۱۶۰ میلیون تومان می باشد که فاز اول این پروژه ...

 

به گزارش پایگاه خبری سام آرام ، چراغ خانه های روستای عقدک  روشن شد.

افتتاح پروژه برق رسانی به روستای عقدک  شامل ۲۱۰۰ شبکه فشار متوسط وحدود ۵۰۰ متر شبکه فشار ضعیف با نصب ترانس ۲۵ باهزینه ۱۶۰ میلیون تومان می باشد که فاز اول این پروژه باموفقیت به  پایان رسیدوفاز دوم آن در حال انجام می باشد.

این پروژه. با حضور مسئولین شهرستان و توسط خانم نجفی  مادر شهید علی جلالی  افتتاح شد.وی علاوه برمادر شهید، خواهر وعمه شهیدان کهیار نجفی ونوروزعلی نجفی می باشد.
روستای عقدک روستایی ییلاقی در ۲۵ کیلومتری شهر سمیرم با قدمتی چند صد ساله و جاذبه های طبیعی و کوهستانی هر گردشگری را مجذوب می کند.
عقدک یکی از قدیمی ترین آبادی های منطقه ونک است و قدمت آن را حدود۸۰۰ سال می دانند که درباره وجه تسمیه آن می گویند: در گذشته در عقدک عالمانی می زیستند که مردان و زنان منطقه را به عقد یکدیگر در می آوردندو بدین سبب عقدک نام گرفته است.
عقدک در شش کیلومتری شمال شرقی شهر ونک و ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان سمیرم قرار دارد که سه کیلومتری انتهای جاده متصل به عقدک خاکی است.
عقدک در قاعده مثلثی بنا شده که بوسیله اضلاع محصور شده است، مزرعه دشتک و روستا قاعده را تشکیل می دهد یکی از ساق های مثلث کوهی است که ازتنگ امامزاده (قدمگاه ونک) تا تنگ اّشترمل ادامه دارد و طول آن از پنج کیلومتر کمتر است. ساق دیگر از تنگ عقدک در جنوب تا مزرعه ‘پس دز’ در شرق امتداد دارد.

روستای عقدک با تقدیم ۱۲شهید وتعدادی جانباز وحضور دواطلبانه در جبهه های جنگ تحمیلی دین خود را به انقلاب ونقلاب اسلامی ادا کرده اند .
این روستای توریستی با داشتن مناظر جذاب جالب در فصل بهار وتا بستان پذیرای تعداد زیادی از گردشگران از اقصا نقاط ایران اسلامی هستند.
در پرتو توجه وعنایت حضرت حق ،تلاشهای های دولت تدبیر وامید و پیگری مسئولین محترم از جمله جناب دکتر سلیمی نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم ، بخشدار محترم، مدیر محترم اداره برق شهرستان سمیرم وشورای اسلامی شهر ونک و… در سی ونهمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی پروژه برق رسانی به این روستابا حضور مسئولین شهرستانها افتتاح شد.
مزارع عقدک عبارتند از: دشتک، گیدمگه (گود محک گودی که در آن گیاه شیرین بیان می روییده است) و’ پس کره چین’. آب کشاورزی از چشمه های پشت تنگ اُشترمل وتنگ امامزاده تامین می شود.
اهم محصولات این روستا سیب درختی، گردو، انگور، گندم، جو، شبدر و یونجه است، تعدادی درخت گردو در بین سایر درختان گردن برافراشته اند و عمری بیش از چند صد سال دارند.
۲۵خانوار با جمعیتی زیر۱۵۰ نفر در فصل بهار و تابستان در این روستا به صورت ییلاق و به منظور برداشت محصول زندگی می کنند و علاوه بر کار کشاورزی مردم به دامپروری و کاشت گیاهان دارویی و کوهی نیز مشغول هستند.

روستا از امکانات آب سالم لوله کشی برخوردار است. امامزاده یا قدمگاه سنگ نوشته ای دارد که چون در ارتفاع و دور از دسترس نوشته شده است قابل خواندن نیست. عقدک یک گردشگاه نقلی با صفا است.

از جمله نیازهای  روستای سنگی عقدک:

آب آشامیدنی سالم

شبکه ولوله کشی سالم

آب کشاورزی

عدم گاز کشی

عدم جاده ارتباطی مناسب
عدم خط دهی آنتن موبایل
احیاء بافت های فرسوده ومنازل روستاییان می باشد.

روستای عقدک در بخش مرکزی  از توابع شهر ونک شهرستان سمیرم در فاصله ۳۱کیلومتری جنوب غرب سمیرم واقع است.

 

۴۲۶۳۴۰۶۰۳_۲۸۴۱۳۸ ۴۴۵۲۱۸۶۰۰_۱۳۰۸۹۹ ۴۳۸۳۱۵۸۳۹_۲۹۹۶۹۹ ۴۳۸۸۲۰۷۸۸_۲۴۶۱۸۲ ۴۴۵۴۱۴۸۹۴_۱۲۱۵۳۹ ۴۳۸۷۱۰۵۲۶_۲۴۶۱۷۳ ۴۳۸۹۱۲۳۷۳_۲۴۵۷۹۷ ۴۳۸۹۱۲۳۵۱_۲۴۵۷۷۹ ۴۴۵۳۱۱۰۱۰_۱۲۱۰۴۲ ۴۳۹۰۱۲۹۹۰_۲۴۴۲۴۷ ۴۳۸۷۱۷۴۱۱_۲۴۵۶۵۱ ۴۲۶۳۴۰۱۷۱_۲۸۲۶۰۳ ۴۳۸۳۱۱۰۱۰_۳۰۱۲۸۸ ۴۴۵۴۰۹۴۷۵_۱۲۱۲۵۳ ۴۳۸۷۲۰۲۱۹_۲۱۴۲۱۵ ۴۴۵۲۱۵۳۸۸_۱۲۹۹۶۱ ۴۳۸۹۱۲۰۰۷_۲۴۵۵۶۶ ۴۲۶۳۴۰۸۸۴_۲۸۳۵۶۶ ۴۳۸۳۱۲۲۰۱_۲۹۹۶۵۳ ۴۴۵۳۱۶۹۱۹_۱۲۲۸۱۷ ۴۴۵۴۱۳۳۰۷_۱۲۱۸۵۹ ۴۴۵۴۱۹۰۲۰_۱۲۰۹۹۲ ۴۴۵۲۱۸۱۸۳_۱۳۰۷۷۶ ۴۴۵۵۰۵۲۸۰_۱۲۰۹۸۹ ۴۴۵۲۱۶۴۳۶_۱۳۰۲۰۲ ۴۴۵۵۲۰۰۸۳_۱۲۱۵۰۸ ۴۳۸۳۱۷۷۶۵_۲۹۹۳۸۱ ۴۳۸۷۱۵۳۷۱_۲۱۴۴۵۸ ۴۳۸۳۴۰۱۷۶_۲۱۳۲۴۶ ۴۳۸۸۱۲۸۶۰_۲۱۳۴۵۹ ۴۴۵۳۱۵۲۷۸_۱۲۱۴۷۱ ۴۳۸۷۱۶۴۱۷_۲۱۴۱۷۹

لینک کوتاه خبر جهت اشتراک گذاری : http://www.samaram.ir/?p=22261

كلمات كليدي: , ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP