تاریخ انتشار:۰۴ آذر ۱۳۹۶در ۲:۱۵ ب.ظ کد خبر:21105

جزئیات تسهیلات اداره کار جهت اشتغالزایی در شهرستان سمیرم

به گزارش پایگاه خبری سام آرام رئیس اداره کار ،تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان سمیرم  گفت :تسهیلات مشاغل خانگی جهت اشتغالزایی در اختیار شاغلین قرار می گیرد .این تسهیلات ۴% می باشد که با وام پشتیبان مشاغل وبا داشتن بیش از ۳۰۰ رشته با مجوز ...

به گزارش پایگاه خبری سام آرام رئیس اداره کار ،تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان سمیرم  گفت :تسهیلات مشاغل خانگی جهت اشتغالزایی در اختیار شاغلین قرار می گیرد .این تسهیلات ۴% می باشد که با وام پشتیبان مشاغل وبا داشتن بیش از ۳۰۰ رشته با مجوز از جهاد ، صنعت معدن ،فنی حرفه ای میراث فرهنگی وصنایع دستی گردشگری و… در اختیار علاقه منمدان به ایجاد مشاغل خانگی قرار می گیرد.وام پشتیبان مشاغل خانگی از ۳ نفر تا ۱۰ نفر را میتواند تحت پوشش قرار دهد از جمله شرایط اعطای این وام : داشتن مدرک (مجوز ، پروانه کسب ،مدرک فنی حرفه ای و…) ،نداشتن بیمه تأمین اجتماعی با داشتن شرط سنی تا ۴۵ سال ،بستن قرارداد بین وام گیرنده و پشتیبان ،که به ازای هر نفر ۱۰ میلیون تومان وام اعطا می شود .بازپرداخت وام ۵ ساله و ۴% می باشد.

سید مهدی قائم مقامی افزود :با توجه به اینکه در هر شهر بر اساس نیاز منطقه ، طرح ها در کارگروه مصوب می شود در اولویت قرار می گیرند . اولویت ها توسط دستگاههای اجرایی متولی اعلام می شود تا به فنی حرفه ای جهت برگزاری دوره آموزشی اعلام  گردد.

در حال حاضر اولویت های اعلام شده شامل :

تولید محصولات گلخانه ای و گیاهان دارویی با اولویت محصولات مزیت دار استان

صنایع غذایی تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با اولویت محصولات مزیت دار استان

خدمات گردشگری

صتایع دستی

خدمات حمل ونقل بین شهری

فناوری اطلاعات IT و ICT

دوخت و تولید پوشاک بر اساس اولویت استان و محصولات نساجی با تکنولوژی هایتک

قطعه سازی و مجموعه سازی  با رعایت ملاحظات زیست محیطی

فرش دستباف

زیور آلات طلا و جواهر با رعایت ملاحظات زیست محیطی

صنایع معدنی اولویت دار در استان

صنایع پایین دستی پتروشیمی با اولویت محصولات مزیت دار استان

صنایع مرتبط با تولید برق از انرژی های خورشیدی

قائم مقامی اظهار داشت : طبق بند الف و ب تبصره ۱۸ تسهیلات یارانه دار از منابع داخلی کل بانکها  برای ایجاد، توسعه ،تکمیل و سرمایه در گردش  پرداخت می شود.برای ایجاد ، حداقل ۳۰ درصد آورده متقاضی الزامی می باشد .این نوع تسهیلات در بخش کشاورزی ، خدمات و صنعت قابل پرداخت می باشد . منعقد شدن قرار داد بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار ۱۸ % می باشد که شامل  ۵% یارانه می شود ونقدی به حساب عامل برگشت دادهع می شود.۳% از این ۵% شامل مناطق محروم می باشد که سمیرم نیز جز ء آن می شود.در کل این تسهیلات ۱۳ % می باشد وباز پرداخت آن به صورت ۵ ساله واقساطی می باشد.

وی خاطر نشان کرد : وام ایجاد توسعه و تکمیل ۵ ساله و با دو سال تنفس می باشد.این طرحها در روستا وشهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با درصدی بین ۶ تا ۷ درصد محاسبه می شود.وام سرمایه در گردش نیز یکساله واقساطی می باشد.

رئیس اداره کار ، تعاون ورفاه اجتماعی سمیرم با اشاره به طرح کارورزی بیان کرد : فلسفه کارورزی آشنایی فارغ التحصیلان با محیط کار می باشد و نکته قابل توجه اینکه کارورزی بعنوان سابقه کار محسوب نمی شود.فارغ التحصیلان فوق دیپلم به بالا که ۵ سال از فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد به شرط اینکه بیش از سه ماه  بیمه نشده باشند می توانند در سامانه کارورزی ثبت نام کنند . حقوق فوق دیپلم ۲۷۰۰۰۰ هزارتومان ،لیسانس ۳۱۰۰۰۰ هزار تومان وفوق لیسانس و دکترا با حقوق ۳۵۰۰۰۰ تومان وبیمه مسئولیت مشغول به کار می شوند .انتخاب واحد پذیرنده به شرط داشتن یک نفر بیمه شده به بالا از طرف فارغ التحصیل بلامانع می باشد . در این طرح با بستن قرار دادتا شش ماه حقوق پرداخت می شود ودر مناطق محروم تا سه ماه دیگر قابل  افزایش می باشد. بعد اتمام کارورزی  و در صورت تمایل کارفرما به انعقاد قرارداد به مدت ۲ سال سهم بیمه تأمین اجتماعی  توسط اداره کار تعاون ورفاه اجتماعی پرداخت می شود .

 

index

لینک کوتاه خبر جهت اشتراک گذاری : http://www.samaram.ir/?p=21105

كلمات كليدي: , ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP