تاریخ انتشار:۱۴ آبان ۱۳۹۶در ۸:۰۹ ق.ظ کد خبر:20783

جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت فردی وبهداشت روان) درروستای بیده سمیرم برگزار شد

  به گزارش پایگاه خبری سام آرام ،جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت فردی وبهداشت روان) درروستای بیده سمیرم برگزار شد. جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت روان وبهداشت فردی )دردبیرستان هجرت پادنا باهدف آموزش  دانش آموزان توسط خانم دکتر سادات مسئول مرکز جامع سلامت بیده برگزار وتوضیحات لازم ...

 

به گزارش پایگاه خبری سام آرام ،جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت فردی وبهداشت روان) درروستای بیده سمیرم برگزار شد.
جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت روان وبهداشت فردی )دردبیرستان هجرت پادنا باهدف آموزش  دانش آموزان توسط خانم دکتر سادات مسئول مرکز جامع سلامت بیده برگزار وتوضیحات لازم برای دانش آموزان رادادند .

نوجوانی  یکی از مهمترین و پُر ارزش ترین دوره های زندگی هر فرد محسوب می‌شود زیرا سرآغاز تحولات و دگرگونی‌ های جسمی و روانی در اوست و « بلوغ» نقطه عطفی در گذر زندگی او از مرحله کودکی به بزرگسالی است. دوره نوجوانی به گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سالگی اطلاق می ‌شود و در اکثر کشورهای جهان به خصوص کشورهای در حال توسعه، بخش قابل توجهی از جمعیت را نوجوانان تشکیل می‌ دهند. با توجه به این واقعیت که نوجوانان، پدران و مادران فردا هستند پرداختن به مسائل بهداشتی‌ شان (به خصوص بهداشت  روان آنان) نه فقط برای خود آنها بلکه برای خانواده‌ها، جامعه و نسل آینده سودمند است و در برنامه توسعه هر کشوری می‌ بایست به مسائل آنها توجه خاص شود.

آگاهی نداشتن و یا عدم آگاهی کامل و صحیح، نوجوانان را گیج و سردرگم می ‌کند و این حالات نتایج منفی و زیانباری به دنبال خواهد داشت. والدین و مربیان وظیفه دارند اطلاعات کافی در خصوص تغییراتی که در طول و به دنبال بلوغ جنسی در نوجوان اتفاق می‌ افتد به تدریج و با استمرار ارائه کنند. عدم ارائه اطلاعات کافی و صحیح در مورد بلوغ باعث می ‌شود که نوجوان از منابع دیگر که معمولاً انحرافی است، اطلاعات کسب کند و این اطلاعات غلط می‌ تواند او را به انحراف  کشاند.

والدین و مربیان از یک تا دو سال قبل از بلوغ کامل نوجوان می ‌بایستی اقدامات زیر را انجام دهند.

– او را آماده کنند که به زودی و به تدریج تغییراتی را در جسم و روان خود احساس خواهد کرد.

– به طرق مختلف او را مطمئن کنند که تغییرات ایجاد شده طبیعی است.

– از این که این تغییرات در او شروع شده به او تبریک بگویند و خاطر نشان کنند که دوره ی جدیدی در زندگی او آغاز شده است.

– به او یادآوری نمایند که این تغییرات در جهت تکامل فردی و قدمی به سوی اجتماعی شدن اوست به همین دلیل وظایف فردی و اجتماعی جدیدی برای او منظور شده است.

– خاطر نشان کنند که این تغییرات قطعاً شروع می ‌شود اما زمان دقیق و مشخصی ندارد؛ بنابراین اگر دیرتر از دیگران هم شروع شود یک امر طبیعی است.

– به او بگویند که تغییرات جسمانی همراه با تغییرات روانی خواهد بود. این تغییرات روانی در سه بُعد هیجانی، خـُلقی و رفتاری اتفاق می‌ افتد. نکته مهم در دوره بلوغ برقراری ارتباط صحیح با نوجوان است. کودک دلبند دیروز شما با تغییراتی که در جسم و روانش روی می ‌دهد پا به دوران بزرگسالی می ‌نهد. به دلیل این که او می ‌خواهد هویت جدیدی را برای خودش به دست آورد، طبیعی است که در برقراری رابطه با او مشکلاتی برای شما به وجود آید.

همچنین دراین روز جلسه آموزشی ازدواج سالم وبهداشت توسط خانم رمضانی مامای مرکز جامع سلامت دردبیرستان برگزار گردید که دراین جلسه آموزشهای لازم رابه دانش آموزان درمورد ازدواج سالم درجوانان داده شد.

فاطمه نجفی/

۴۳۵۸۲۵۰۲۵_۱۸۴۰۳۴بعد

 

لینک کوتاه خبر جهت اشتراک گذاری : http://www.samaram.ir/?p=20783

كلمات كليدي: ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP