تاریخ انتشار:۰۶ اسفند ۱۳۹۵در ۹:۱۳ ب.ظ کد خبر:16339

شب عید به فکر اقتصاد شهرمان باشیم

کمتر از یک ماه به فرا رسیدن سال جدید باقی است و از همین حالا بوی نوروز در کوچه باغ‌های شهر به مشام می‌رسد. با نزدیک شدن نوروز و به رسم عادت هرساله، بازار شب عید نیز رونق می‌گیرد و مردم سرگرم در تب و ...
کمتر از یک ماه به فرا رسیدن سال جدید باقی است و از همین حالا بوی نوروز در کوچه باغ‌های شهر به مشام می‌رسد. با نزدیک شدن نوروز و به رسم عادت هرساله، بازار شب عید نیز رونق می‌گیرد و مردم سرگرم در تب و تاب خرید شب عید می‌شوند.

نزدیک بودن عید و رونق گرفتن بازار خرید شب عید، سبب شد تا صاحب این قلم به عنوان یک خبرنگار که عمری با تمام اقشار جامعه اعم از کسبه، عشایر، اهالی خون گرم روستاها و مسئولان همراه بوده‌ام و برای آبادی و سربلندی این شهر قلم زده‌ام و به نوعی بر مشکلات و کمبودهای شهرم آگاه هستم، دغدغه همیشگی‌ام را با مردم شهرستانم در میان بگذارم.

متاسفانه هرساله در آستانه عید نوروز شاهد هستیم که برخی از همشهریان، نیازها و مایحتاج  شب عید خود را بجای اینکه از خود شهرستان  سمیرم تهیه کنند و حامی اقتصاد و کسبه این شهرستان باشند،  بازار شهرهای همجوار  را بر بازار شهر خود ترجیح می‌دهند.وبه رونق شهرهای دیگر ورکود شهر خودمان کمک میکنند.

حال چند سوال در ذهن تداعی می‌شود که چرا نباید از اقتصاد شهر خودمان حمایت کنیم ؟و چرا نباید همه به نوعی در شکوفایی و رونق  اقتصادی شهرمان تلاش کنیم؟

اما باید دید که چرا و به چه دلیل همشهریان بازار شهرهای همجوار را بر بازار شهر خود ترجیح می‌دهند؟ و اینکه آیا در ان زمینه چه کسانی نقش دارند؟ و دیگر اینکه مگر کسبه خوبه شهرمان مشتری مدار نیستند که شاهد چنین مسائلی هستیم؟

فرهنگ و اقتصاد  دو رکن اساسی هر جامعه است که برای توسعه و پبشرفت باید به این دو مقوله مهم توجه ویژه داشت؛ اول اینکه از یاد نبریم تازمانی که فرهنگ حمایت از اقتصاد بومی نهادینه نشود، برون رفت از رکود اقتصادی نیز میسر نخواهد شد.

همه به خوبی می‌دانیم که اقتصاد شهرستان سمیرم وابسته به کشاوری است و ۹۰ درصد مردم از این طریق امرار و معاش می‌کنند، اما در سال‌های اخیر شاهد پدیده و بحران اساسی خشکسالی در این شهرستان هستیم که این مهم علاوه بر مهاجرت روز افزون برخی از اهالی شهر و روستاها به شهرهای همجوار، زندگی مردم این منطقه نیز  را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. اما در کنار همه این مسائل عدم حمایت از اقتصاد شهر نیز بر  این مشکلات خواهد افزود.

پس بیایم با مشتری مدارا کنیم و با کسبه شهرمان  همراه شویم و همین خرید های ناچیزمان را در شهر خودمان انجام دهیم تا بلکه گوشه ای از مشکلات شهرمان را برطرف کرده باشیم . این را نیز از یاد نبریم که بیش از ۳ هزار واحد صنفی در این شهرستان وجود دارد که عدم حمایت ما از آن ها می تواند معیشت ۳ هزار خانوار را که همه از همشهریان ما هستند را به چالش بکشد.

شهر من آباد می خواهم تو را ، سربلند و پیروز می خواهم تو را

مهدی افشاری/ خبرنگار سمیرم2 ديدگاه مطلب براي " شب عید به فکر اقتصاد شهرمان باشیم " ارسال شده است.

  1. aryai می‌گه:

    عالی بود

  2. 13 می‌گه:

    ۳ هزار واحد صنفی اگه از همدیگه حمایت و خرید کنن ، زندگی و اقتصادشون ردیف میشه ، نمیشه حاجی ( می دونی چرا ) وقتی آمار کسبه تو شهرای جنوبی و … داده میشه !

ارسال نظر

Go to TOP